BIK: młodzi Polacy pożyczyli 10 mld zł

Coraz częściej mówi się o tym, że Polacy zadłużają się na potęgę. A co na ten temat mówi raport BIK? Jak prezentuje się sytuacja kredytowa Polaków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia? Sprawdzamy!

Raport BIK informuje o sytuacji kredytowej młodych Polaków

Raport Biura Informacji Kredytowej już niejednokrotnie prześwietlał sytuację pożyczkową Polaków. Tym razem pod lupę wziął ludzi młodych pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Raport jednak nie wygląda zbyt dobrze. Zgodnie z nim ponad 600 tysięcy młodych obywateli Polski (jednakowo kobiety, jak i mężczyźni) korzystają z różnych form pożyczkowych. Zaledwie na 21,4% osób w wieku od 18 do 24 lat co piąta obciążona jest kredytem (16%). Średnia wysokość zaciągniętego zobowiązania finansowego wynosi 12 925 zł. Z kolei średnia wartość do spłaty z tytułu wszystkich rodzajów zaciągniętych zobowiązań wynosi aż 7 743 zł.

Czego jeszcze dowiadujemy się z raportu Biura Informacji Kredytowej? Pierwsze półrocze 2019 roku całkowita wartość zobowiązań zaciągniętych przez Polaków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia wynosiła  10,84 mld zł. W tym miejscu warto również wspomnieć, że osoby z tej grupy wiekowej w sumie zaciągnęli 1,11 mln różnych rodzajów zobowiązań.

Jakie kredyty zaciągają młodzi Polacy?

Jeszcze kilka lat temu największym zainteresowaniem cieszyły się kredyty mieszkaniowe, bo młodzi myśleli tylko o tym, by mieć swój własny kąt. Dziś patrząc na raport BIK kredyt mieszkaniowy to zaledwie 1% zaciągniętych zobowiązań, choć i tak odpowiada za 30% całego zadłużenia. O wiele większym zainteresowaniem cieszą się kredyty konsumpcyjne, które w strukturze kredytowej wynoszą aż 70%. Wynika to z faktu, że aktualnie kredyty gotówkowe są łatwo dostępne, niektóre z nich nawet można zaciągnąć bez wychodzenia z domu, online.

Jak młodzi Polacy spłacają zobowiązania?

Jak wskazuje raport Biura Informacji Kredytowej Polacy znajdujący się w grupie wiekowej 18-24 znacznie różnią się w spłatach od starszych kredytobiorców. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim są bardziej terminowi, skoro już zaciągnęli kredyt, czy innego typu zobowiązanie, to starają się z niego wywiązać –  w całej populacji kredytobiorców zaledwie 8,7% osób nieterminowo reguluje zaciągnięte zobowiązania. Są to osoby, które spóźniają się ze spłatą powyżej 90 dni.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>