Więzienie za długi – czy dłużnikowi grozi kara pozbawienia wolności?


Czy osoba, która nie jest w stanie spłacić otwartych zobowiązań może trafić do więzienia? Jeśli dłużnik nie unika celowo spłaty i nie dysponuje wolnymi środkami, nie musi obawiać się kary pozbawienia wolności. Ten surowy wymiar kary jest przewidziany wyłącznie za przestępstwa podatkowe, długi alimentacyjne lub niespłacanie grzywny. W jakich sytuacjach dłużnik ma podstawy by obawiać się kary więzienia za długi?

Kara więzienia tylko za niektóre rodzaje niepłaconych zobowiązań

Czy za niespłacane pożyczki lub kredyty można trafić do więzienia? To zależy. Jeśli dług wynika ze złej sytuacji finansowej i faktycznego braku możliwości dalszej spłaty, nie ma podstaw by ukarać osobę zadłużoną więzieniem. Więzienie za długi grozi w przypadku celowego i świadomego unikania spłaty. Jeśli zostanie udowodnione, że dłużnik nie spłaca zobowiązania mimo, że ma taką możliwość finansową, w najgorszym razie sąd może zadecydować o karze więzienia.

Najsurowszy wymiar kary może także spotkać dłużników alimentacyjnych, którzy zalegają z zapłatą trzech ostatnich świadczeń. Także niespłacone grzywny mogą zakończyć się odsiadką w areszcie. Do więzienia mogą również trafić dłużnicy, którzy celowo unikali płacenia podatków lub zaniżali ich wartość. W takiej sytuacji, najsurowszym wymiarem kary może być nawet 10 lat pozbawienia wolności. Tak surowa kara dotyczy jednak wyłącznie poważnych przestępstw skarbowych, gdy działania dłużnika naraziły skarb państwa na poważne straty.

Co może spotkać dłużnika unikającego spłaty pożyczki lub kredytu

Jak już wspomnieliśmy, dłużnik, który nie może spłacić pożyczki lub kredytu ze względu na złą sytuację finansową nie trafi do więzienia. Wciąż jednak musi spodziewać się konsekwencji prawnych. Po pierwsze, trafia do Krajowego Rejestru Długów. Jednocześnie, informacje o zaleganiu w spłacie zobowiązania będą widoczne w Biurze Informacji Kredytowej. Wierzyciel ma oczywiście prawo wymagać zadośćuczynienia w postaci ustawowych odsetek od opóźnień w spłacie. Jeśli dłużnik nie próbuje zmniejszyć swojego długu, wierzyciel może wystąpić do sądu o egzekucję komorniczą.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>