Krajowa Izba Rozliczeniowa – czym się zajmuje?


Instytucja Krajowej Izby Rozliczeniowej ma bardzo odpowiedzialne zadania w zakresie płatności internetowych oraz przelewów międzybankowych. Większość z nas dokonując przelewu nie zdaje sobie nawet sprawy, że przechodzi on właśnie przez systemy Krajowej Izby Rozliczeniowej. Jest to spółka akcyjna, której udziałowcami są największe banki w Polsce. Poznajmy podstawowy zakres obowiązków i rolę jaką pełni powyższa Instytucja w naszym kraju.

Elektryczne systemy płatności Elixir

Najważniejszym zadaniem Krajowej Izby Rozliczeniowej jest przetwarzanie przelewów międzybankowych przeprowadzanych w systemie Elixir. Korzystają z niego wszyscy klienci banków komercyjnych w Polsce. A zatem, system KIR każdego dnia musi sobie poradzić z setkami tysięcy, a nawet milionami dyspozycji. Aby poznać dokładną rolę instytucji, musimy znać poszczególne etapy rozliczenia przelewu międzybankowego.

Pierwszy etap ma miejsce w banku nadawcy. Dyspozycja jest przetwarzana w trakcje sesji przelewów wychodzących. Płatność zostaje w tym momencie przekazana do systemu Krajowej Izby Rozliczeniowej. System ten ma za zadanie przekazać płatność do innego banku. Dopiero w tym momencie możliwe jest zaksięgowanie wpłaty na rachunku odbiorcy. KIR odpowiada również za niektóre przelewy międzynarodowe, np. Euro Elixir oraz Swift. Natomiast za międzybankowe przelewy priorytetowe odpowiada system Ekspress Elixir.

Płatności internetowe na platformie Paybynet

Niewielu z nas wie, że Krajowa Izba Rozliczeniowa wydatnie przyczyniła się do rozwoju zakupów internetowych w naszym kraju. Ponad 10 lat temu, zakupy można było opłacić wyłącznie przelewem tradycyjnym. W roku 2007 KIR wprowadziła system błyskawicznych płatności online Paybynet. Do dziś, wiele sklepów internetowych korzysta z tej platformy. Pozwala ona przekazać wpłatę na konto sklepu w ciągu kilku minut. To znacznie usprawnia realizacje zamówień klientów. Paybynet pozwala również na regulowanie opłat administracyjnych przez Internet. 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>