Komornicy nie zapłacą podatku VAT w 2019 roku


W ostatnich miesiącach wprowadzono bardzo ważne zmiany w przepisach prawnych dotyczących procedury działania komorników. Krajowa Rada Komornicza do ostatniej chwili domagała się kolejnej zmiany – zwolnienia komorników z podatku VAT od 2019 roku. Choć ta zmiana wydawała się formalnością, funkcjonariusze ze świętowaniem musieli poczekać aż do Sylwestra. Dopiero w ostatnim dniu 2018 roku Ministerstwo Finansów ostatecznie zatwierdziło tą zmianę.

Egzekucja komornicza pod stałym nadzorem

W ostatnich latach coraz więcej osób zwracało uwagę na brak odpowiedniego nadzoru i kontroli nad postępowaniem prowadzonym przez komornika. Zawód ten bardziej kojarzył się z przestępcą niż funkcjonariuszem publicznym. I nie chodzi tu o wyłącznie o specyfikę zawodu. W ciągu ośmiu lat liczba skarg składanych przez dłużników na formę postępowania wzrosła czterokrotnie. Zwykle powód był ten sam: komornik naciągał koszty w trosce o swoje interesy.

Państwo postanowiło zatem zareagować i bliżej przyjrzeć się procedurze. Od nowego roku, wszyscy komornicy mają obowiązek nagrywania wszystkich czynności wynikających z postępowania. Komornik został również uwzględniony w liście zawodów, które mają obowiązek składania publicznych oświadczeń majątkowych. Restrykcje stwarzały ryzyko odejścia ze służby wielu funkcjonariuszy. Aby zawód ten nadal był opłacalny, Ministerstwo Finansów postanowiło zwolnić komorników z obowiązku płacenia podatku VAT.

Na zmianie skorzystają komornicy i dłużnicy

W związku ze zmianami, komornik nie będzie miał możliwości naciągania kosztów, które narażały by dłużnika na poważne straty. Nagranie czynności automatycznie będzie materiałem dowodowym w przypadku skargi lub zażalenia. Komornik nie może zatem kierować się własną korzyścią. W związku z tym, dłużnik nie jest dłużej narażony na nieetyczne zachowania. Zwolnienie komorników z podatku VAT oznacza niższe opłaty egzekucyjne ponoszone przez dłużników.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>