Kim jest wierzyciel i jakie posiada uprawnienia?


Wierzyciel to osoba, która w świetle prawa jest prawowitym właścicielem mienia tymczasowo przekazanego na własność dłużnika w formie pożyczki lub kredytu. Jeśli pożyczkobiorca nie wywiązuje się z warunków umowy i zalega ze spłatą zobowiązania, wierzyciel ma prawo podjąć szereg czynności, które umożliwią mu odzyskanie swojej należności. Z jakich uprawnień może skorzystać wierzyciel walczący o swoje prawa?

Z wierzycielem warto współpracować

Zacznijmy od kwestii podstawowej. Unikanie współpracy przez dłużnika, w sytuacji gdy to on łamie warunki umowy i nie spłaca zobowiązania, jest mało rozsądne i zwykle kończy się w sposób bardzo niekorzystny dla zadłużonego. Wierzyciel ma prawo wstąpić na drogę sądową, ale ze względu na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów i załatwienia szeregu formalności, zwykle będzie starał się podjąć dialog ze swoim dłużnikiem. To ostatni dzwonek dla osoby zadłużonej, aby wynegocjować nowe warunki spłaty i uniknąć wielu nieprzyjemności.

Jakie uprawnienia posiada wierzyciel?

Jak już wspomnieliśmy, wierzyciel w przypadku problemów z odzyskaniem swojej należności zwykle spróbuje nawiązać kontakt z dłużnikiem. Banki i duże firmy pożyczkowe mogą w tym celu skorzystać ze swoich pracowników w postępowaniu windykacyjnym. Rolą windykatora są mediacje między stronami i próba nawiązania dialogu. Dłużnik nie ma jednak obowiązku by podjąć współpracę z windykatorem. W takiej sytuacji wierzyciel nie ma wyboru i musi udać się do sądu. Prawdopodobieństwo skorzystania z prawa do umorzenia długu jest raczej minimalne.

Od tego momentu, odzyskaniem należności zajmuje się komornik. Pamiętajmy, że jego zadaniem jest nie tylko odbiór należności, ale również ocena sytuacji materialnej dłużnika. W trakcie postępowania komornik ma prawo zająć majątek o większej wartości niż niespłacone zobowiązanie. Nadwyżka wiąże się z ustawowymi odsetkami, a także rekompensatą kosztów, które poniósł wierzyciel na drodze sądowej. A zatem, unikanie współpracy przez dłużnika w efekcie końcowym może oznaczać dużo większe straty niż tylko zaległa kwota zobowiązania.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>