Kiedy dojdzie przelew – jak działa system Elixir?


Zdecydowana większość ludzi nie zaprząta sobie głowy szczegółami związanymi z pracą i sposobem funkcjonowania banku. Zależy nam po prostu na tym, aby wygodnie zarządzać posiadanymi środkami. Czasami dochodzi jednak do sytuacji pilnych, kiedy to oczekujemy na duży przelew lub musimy złożyć dyspozycje aby pieniądze jak najszybciej dotarły do odbiorcy. Na taką okoliczność, warto poznać tradycyjny system przelewów Elixir.

Sesje rozliczeniowe między bankami

Przelewy międzybankowe w systemie Elixir są rozliczane od poniedziałku do piątku w trzech sesjach: 10:30 – 11:00, 14:30 – 15:00, 17:00 – 17:30. Dokładne godziny ustala Krajowa Izba Rozliczeń, która nadzoruje zlecenia płatnicze i stanowi gwarancję prawidłowego przeprowadzenia operacji. Odrębne są jednak godziny sesji przelewów Elixir w zależności od banku. Oczywiście bank dostosowuje godziny w takim sposób, aby zdążyć przed sesją rozliczeniową NBP. Nieco inaczej działają rozliczenia przelewów wewnętrznych w jednym banku, które zwykle są rozliczane natychmiast. 

W jakich godzinach przyjdzie przelew Elixir?

Droga przelewu na konto odbiorcy składa się z trzech etapów. Pierwszym jest sesja wychodząca, w której bank przekazuje dyspozycje. Następnie, przelew przechodzi przez fazę rozliczenia w jednej z trzech sesji NBP. Na koniec, musi zostać zaksięgowany przez bank odbiorcy w sesji przychodzącej. Banki również stosują po trzy sesje przelewów wychodzących oraz przychodzących. Poranną, popołudniową oraz wieczorną. Dokładne godziny zależą od konkretnego banku. Orientacyjne godziny sesji prezentują się następująco:

Sesje przelewów wychodzących: 7:30 – 9:30, 11:30 – 13:30, 14:00 – 16:00

Sesje przelewów przychodzących: 10:00 – 12:00, 14:00 – 16:00, 16:30 – 18:00

Zależy Ci na czasie? Wybierz przelew SORBNET

Jeżeli chcesz, aby Twój przelew dotarł na konto odbiorcy w ciągu najbliższej godziny, wybierz system rozliczenia w czasie rzeczywistym SORBNET. Pamiętajmy jednak, że system SORBNET również działa w dniach roboczych. Wadą tego rozwiązania są dodatkowe koszty. Za dyspozycje szybszego przelewu zapłacimy w zależności od banku od 20 do nawet 50 PLN. Niektóre banki umożliwiają klientom przeprowadzenie w jednym miesiącu kilku przelewów SORBNET bez dodatkowych kosztów.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>