Ile wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienia w spłacie w 2019?


Klienci decydujący się na zaciągnięcie chwilówki powinni bardzo dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i upewnić się, że dadzą radę spłacić zobowiązanie w tak krótkim czasie. Każdy dzień zwłoki daje wierzycielowi prawo do naliczenia dodatkowych odsetek ustawowych za opóźnienia w spłacie pożyczki. Choć maksymalna kwota odsetek jest ograniczona ustawowo, łączny koszt poniesiony przez spóźnionych dłużników może być bardzo wysoki.

Ustawowe odsetki za opóźnienia w spłacie

Ustawa o kredycie konsumenckim oraz przepisy w kodeksie cywilnym pozostają w tej kwestii niezmienne od roku 2016. A zatem, w roku 2019 stawką odsetek ustawowych za opóźnienie w spłacie jest 7% kwoty zobowiązania w stosunku rocznym. Jednocześnie, maksymalna kwota odsetek nie może przekroczyć progu 14%. Przy odsetkach należy także uwzględnić ewentualne koszty poniesione przez wierzyciela w związku z rozpoczęciem postępowania windykacyjnego.

Jak samodzielnie obliczyć wysokość odsetek?

Jeżeli zalegasz ze spłatą zobowiązania i chcesz poznać ustawową kwotę odsetek, możesz skorzystać z pomocy kalkulatora dostępnego w Internecie. To znacznie szybszy i wygodniejszy sposób od liczenia samodzielnego. Jeśli mimo to wolisz sam dokonać obliczeń, pomnóż kwotę zadłużenia przez stawkę dzienną oraz liczbę dni zwłoki, a następnie podziel wynik przez 365 dni. Jeśli suma jest wyższa niż próg ustawowy, wierzyciel może naliczyć maksymalnie 14% odsetek za opóźnienie.

Czy klient może ubiegać się o umorzenie odsetek?

Oczywiście każdy pożyczkobiorca ma możliwość złożenia wniosku o umorzenie odsetek za opóźnienia w spłacie. W praktyce, tylko od dobrej woli wierzyciela zależy rozpatrzenie naszego wniosku. Osoby, które mają świadomość, że nie dadzą rady uregulować zobowiązania w terminie, powinny jak najszybciej poinformować o tym wierzyciela. W ten sposób być może uda się przedłużyć termin spłaty lub rozdzielić kwotę na mniejsze raty. To jedyne wyjście, które pozwoli uniknąć płacenia odsetek. Pamiętajmy, że te będą naliczane już od pierwszego dnia zwłoki.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>