Ile komornik może zabrać z konta – jaka jest kwota wolna od zajęcia?


Wizyta komornika w domu dłużnika i zajęcie należącego do niego majątku to ostateczność. W trakcie egzekucji komorniczej funkcjonariusz przede wszystkim skupi się na rachunku bankowym dłużnika i stamtąd ściąga należne kwoty. Oczywiście komornik nie może zabrać wszystkich środków zgromadzonych na koncie. Istnieje bowiem kwota wolna od zajęcia, która ma zagwarantować dłużnikowi możliwość normalnego funkcjonowania.

Jaką kwotę na koncie musi pozostawić komornik?

Kwota wolna od zajęcia jest ustalana na podstawie minimalnego wynagrodzenia w Polsce. W roku 2019, płaca minimalna wzrosła do poziomu 2250 PLN brutto. Komornik ma obowiązek pozostawić na rachunku bankowym dłużnika 100% minimalnego wynagrodzenia netto, które wynosi 1633,78 PLN. Każda nadwyżka od tej kwoty może zostać zajęta w trakcie egzekucji komorniczej z konta. Warto również pamiętać, że komornik może zabrać maksymalnie 50% wynagrodzenia netto.   

Sytuacja zawodowa dłużnika ma duże znaczenie

W ustalaniu kwoty wolnej od zajęcia uwzględnia się także wymiar czasowy zatrudnienia. Wyżej opisane warunki obowiązują wyłącznie w przypadku pracy na pełny etat. W innym razie, kwotę wolną oblicza się poprzez pomnożenie minimalnego wynagrodzenia netto przez wymiar czasowy. Łatwo zatem obliczyć, że kwota wolna w przypadku zatrudnienia na pół etatu wynosi 816,50 PLN. Z kolei w wymiarze czasowy 3/4, kwota wolna wyniesie 1224,75 PLN.

Rodzaj długów wpływa na kwotę wolną od zajęcia

Istnieje ważny wyjątek od wyżej opisanych zasad. A mianowicie, chodzi o długi alimentacyjne. W tym przypadku, komornik może zabrać nawet 60% wynagrodzenia netto. Co więcej, nie obowiązuje tu również zasada obliczenia kwoty na podstawie płacy minimalnej. A zatem, jeśli osoba posiadająca długi z tytułu alimentów zarabia najniższą krajową, komornik ma obowiązek pozostawić na rachunku bankowym tej osoby 40% wynagrodzenia netto, a zatem 650 PLN.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>