Co można wrzucić w koszty firmy jednoosobowej?


Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą powinny być doskonale zapoznane z kosztami, które podlegają odliczeniu od podatku. Im większe koszty związane z prowadzeniem firmy ponosimy, tym mniejszy podatek przyjdzie nam zapłacić. Co możemy wrzucić w koszty firmy jednoosobowej aby jak najwydatniej obniżyć podatek dochodowy?

Czym są koszty prowadzenia firmy?

W definicji Urzędu Skarbowego, koszty prowadzenie firmy to wszystkie wydatki, między którymi można wykazać związek przyczynowo-skutkowy w odniesieniu do prowadzenia firmy. Innymi słowy, musimy wykazać, że poniesione koszty faktycznie były związane z działalnością gospodarczą. Kwota podatku dotyczy bowiem dochodu, czyli przychodów obniżonych o koszty ich uzyskania. Oczywiście nie wystarczy jedynie uzasadnienie, dlaczego dane koszty były potrzebne od uzyskania przychodu. Przedsiębiorca musi je również udowodnić właściwą fakturą.

Przykładowe koszty podlegające odliczeniu od podatku

Dobrym przedsiębiorcą jest osoba kreatywna, która potrafi bez trudu wskazać zależność między poniesionymi kosztami, a uzyskanym przychodem. Przedstawiamy najpopularniejsze koszty, które można odliczyć od podatku dochodowego:

  • Środki trwałe – to wszystkie urządzenia i sprzęt potrzebny do prowadzenia firmy. Niezależnie od obszaru działalności, każdy przedsiębiorca potrzebuje służbowego komputera i telefonu. Jeśli pracujesz w domu lub własnym biurze, odliczasz także koszty zakupu mebli, które są niezbędne do Twojej pracy.
  • Rachunki – posiadany przez Ciebie komputer i telefon służbowy wiążą się z opłacaniem rachunku za media i usługi komunikacyjne. To kolejne koszty podlegające odliczeniu. Jeśli pracujesz w biurze, możesz odliczyć także czynsz oraz rachunki za jego prowadzenie.
  • Samochód i koszty transportu – samochód można zaliczyć do kosztów trwałych, jeżeli wykażesz, że jest on niezbędny do uzyskania przychodu przez firmę. Wtedy możesz również odliczyć wydatki związane z eksploatacją czyli tankowaniem i ewentualnymi naprawami.
  • Reklama firmy – zysk zdecydowanej większości firm zależy od liczby klientów. Tych pozyskujemy za sprawą wszelkich działań marketingowych: ulotek, strony internetowej, artykułów sponsorowanych, bannerów. Wydatki poniesione na reklamą również przysługują odliczeniu.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>