Procedura chargeback – co to jest?

Procedura chergeback

Słyszałeś, że banki oferuje swoim klientom usługę chargeback, lecz nie wiesz co to takiego? A może Twój znajomy z tego korzysta i chciałbyś dowiedzieć się, czy Ty też możesz? Zapraszamy do krótkiej lektury! W poniższym tekście prezentujemy bardzo przydatne informacje o procedurze chargeback.

Czym jest chargeback?

Procedura chargeback ma związek z transakcjami realizowanymi przy użyciu karty płatniczej. Można go uznać za usługę lub procedurę, która polega na obciążeniu zwrotnym, jakie dokonywane jest z konta sprzedawcy na rachunek posiadacza karty płatniczej. W ten sposób odzyskujemy pieniądze w sytuacji, gdy na przykład nie doczekaliśmy się realizacji przedmioty umowy.

Chargeback – na czym polega?

Na czym dokładnie polega procedura chargeback? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ usługa chargeback, choć zyskuje na popularności, to w Polsce nadal dla wielu pozostaje nowością. Usługa chargeback jest dostępna tylko w przypadku płatności kartą – debetową lub kredytową. Aby korzystać z tej procedury, należy złożyć wniosek do banku, który wystawił nam kartę. Następnie bank załatwia w naszym imieniu sprawę z organizacją, którą ją wydała – Mastercard lub Visa.

Chargeback – kiedy nam przysługuje?

Tak naprawdę procedura chargeback może być przez nas uruchomiona zawsze, gdy za zakupy płacimy karta debetową lub kredytową. Nawet nie ma znaczenia, który bank jest wystawcą karty, ani też, która organizacja płatnicza (Visa czy Mastercard) za nią odpowiada. Chargeback obowiązuje przy każdym rodzaju płatności – gdy płacimy przez Internet z użyciem kodu CVV lub CVC, jak również za pośrednictwem terminala płatniczego. Warto mieć tego świadomość, bo dzięki temu bardzo szybko możemy odzyskać swoje pieniądze z powrotem na kartę. Procedura chargeback nie działa jednak w przypadku opłacenia niezrealizowanej usługi gotówką z bankomatów. Jedyne, co możemy zrobić w tej sytuacji to  reklamować niewypłacenie pieniędzy w całości lub w części.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>