Jak działają lombardy w Polsce?

zastaw czy sprzedaż? Jak działają lombardy

Mimo wyraźnego spadku popularności tych miejsc w obecnym czasach można śmiało powiedzieć, ze lombardy wciąż istnieją i mają się całkiem dobrze. Oferowana pożyczka lombardowa wciąż może uchodzić za przyzwoity produkt finansowy gdy tylko udamy się do rzetelnego i uczciwego miejsca. Zaletą niechybnie jest brak zbędnych formalności i możliwość błyskawicznego otrzymania gotówki. Jak działają lombardy w Polsce oraz na co należy zwrócić uwagę biorąc pożyczkę lombardową?

Szczególnie dla wielu młodych osób, lombardy mogą być owiane pewną tajemnicą. Miejsca te cieszyły się wielką popularnością pod koniec lat 90. Dla wielu osób wchodzących w dorosłe życie lombardy były sposobem na to by przeżyć do pierwszego. Niewielka pożyczka udzielana pod zastaw drogocennej biżuterii była ratunkiem dla milionów Polaków. W lombardach często można było również spotkać kradzione przedmioty zostawiane przez złodziejów. Obecnie takie sytuacje należą do rzadkości, ponieważ pożyczka lombardowa wymaga od klienta dowodu osobistego.

Pożyczka lombardowa w pigułce

Działanie tego produktu finansowego jest niezwykle proste. Lombard umożliwia klientom uzyskanie szybkiej gotówki pod zastaw wartościowego przedmiotu. Pracownik ocenia wartość naszego zastawu i na jego podstawie przestawia nam indywidualne warunki pożyczki. Sformułowana umowa będzie zawierać informacje na temat oprocentowania, terminu spłaty oraz prowizji. Kwota pożyczki zawsze jest niższa niż wartość zastawu. Krótki termin spłaty sprawia, że pożyczka lombardowa jest podobna do chwilówki. Klient ma od 3 do 31 dni kalendarzowych na spłatę zobowiązania w jednej racie. Po pomyślnej spłacie pożyczki, zastawiony przedmiot jest zwracany klientowi.

Czy pożyczka w lombardzie to dobry wybór?

Wszystko zależy od wybranego lombardu oraz jego pracowników. Każda umowa pożyczki zawiera indywidualne warunki ustalane na podstawie oczekiwań klienta oraz wartości zastawionego przedmiotu. Na opłacalność pożyczki wpływa kilka czynników:

  • Ocena wartości zastawu – na podstawie wartości zastawu, lombard oszacowuje kwotę jaką możemy pożyczyć. Całkowita kwota pożyczki jest oczywiście dużo niższa od wartości zastawu. To zabezpieczenie na wypadek klienta, który nie zamierza spłacić pożyczki.

 

  • Wysokość prowizji – zyskiem lombardu jest m.in. prowizja pobierana od udzielonej kwoty pożyczki. Zwykle jest to kilka procent od pożyczonej kwoty.

 

  • Oprocentowanie – w przypadku pożyczek lombardowych ustalane jest również oprocentowanie, które określa odsetki do spłaty przez klienta.

Opłacalność pożyczki lombardowej zależy także od terminu spłaty. Im dłuższy termin wybieramy, tym wyższe koszty poniesiemy. Dlatego, pożyczki na okres 3 miesięcy są zwykle bardzo niekorzystne i oznaczają dla klienta spore straty.

Jak sprawdzić czy pożyczka lombardowa jest opłacalna?

Istnieje stosunkowo prosty sposób by sprawdzić, czy oferta proponowana przez lombard jest dla nas korzystna. Wystarczy zsumować wszystkie koszty pożyczki, takie jak oprocentowanie oraz prowizja i obliczyć procentowy udział tej kwoty w kwocie pożyczki. W ten sposób uzyskamy wskaźnik RRSO. Jeśli jest on niższy niż w przypadku pożyczek bankowych, oferta lombardu jest całkiem korzystna. Tutaj musimy jednak pamiętać o pewnej ważnej kwestii. W przypadku niespłaconej pożyczki w banku naliczane zostaną odsetki karne. Natomiast przy pożyczce lombardowej stracimy zastawiony przedmiot, który jest warty dużo więcej niż przyznana nam kwota.

Jakie przedmioty można zastawić w lombardzie?

Zakres przedmiotów honorowanych przez lombard jest bardzo szeroki. Od biżuterii, poprzez sprzęt elektroniczny, na antykach kończąc. Przy ocenie wartości danego przedmiotu, pracownik lombardu określa również stopień trudności sprzedaży zastawionego przedmiotu. Ten czynnik także wpływa na to, jaką ofertę finalnie otrzyma klient. Wiele lombardów unika przyjmowania dużego sprzętu, gdyż jest to mniej praktyczne i utrudnia sprzedaż. W jaki sposób lombard sprzedaje przedmioty klientów, którzy nie spłacili pożyczki? Oczywiście na aukcjach internetowych. Mniejsze przedmioty można również zakupić bezpośrednio w lombardzie.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>