Saldo a dostępne środki – czym się różnią?

Bankowość internetowa daje możliwość podejrzenia swojego konta bankowego w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Czasami wchodząc na swoje konto, można zauważyć, że podane kwoty salda i dostępnych środków się od siebie różnią. Skąd biorą się te różnice i jakimi środkami właściwie dysponujemy? Czym różni się saldo od dostępnych środków i jaki wpływ na stan konta mają nierozliczone transakcje? Sprawdzamy!

Saldo rachunku bankowego a dostępne środki

Wielu z nas sądzi, że saldo zawsze wskazuje wysokość konta w danym momencie. Jak się jednak okazuje, nie do końca jest to prawdą i bardzo często saldo różni się od kwoty, jaką w danym momencie możemy dysponować. Stąd ta różnica? Dlaczego pod zakładką „saldo” znajduje się większa kwota niż przy dostępnych środkach? Ta różnica spowodowana jest nierozliczonymi transakcjami na rachunku, które zaliczają się do salda

Jak na stan konta wpływają nierozliczone transakcje?

Bez zrozumienia nierozliczonych transakcji nie będziemy w stanie zrozumieć różnicy między saldem konta a dostępnym środkami. Czym w takim razie są te nierozliczone transakcje i jak przekładają się na nasze konto bankowe? Transakcjami nierozliczonymi nazywa się blokady, za którymi kryją się zablokowane środki, które zostały wykorzystane, ale jeszcze niezaksięgowane przez bank. Nie można nimi w żaden sposób już dysponować, a to, że zostaną pobrane z konta, jest tylko kwestią czasu. Banko dobrze wie, że środki wykorzystaliśmy na przykład w trakcie zakupów, lub wypłaciliśmy w bankomacie, dlatego dana kwota jest zablokowana, a pieniądze zostaną pobrane wtedy, gdy bank je rozliczy. Zwykle trwa to od kilku godzin do kilku dni.

Saldo rachunku bankowego a dostępne środki – o co  w tym chodzi?

Saldo konta to nic innego jak dostępne środki powiększone właśnie o te nierozliczone przez bank transakcje. Z kolei dostępne środki, to rzeczywista kwota, którą możemy dysponować w danym momencie jednakowo do płatności online, w sklepach stacjonarnych, czy do wypłaty w bankomacie.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>